uvodka

K čemu se používá průmyslový robot

Posted in Průmysl.

V počátku, nejvíce široce přijímaná definice robotiky byla definice navrhovaná v roce 1979 ve Spojených státech RIA (robotická průmyslová asociace): Robot je programovatelný, multifunkční manipulátor (nebo zařízení) navržený přenášet materiály, části, nástroje nebo specializovaná zařízení používat proměnné, naprogramované pohyby k plnění různých úkolů.

Techman Robot

 

S rozvojem robotiky se objevily nové definice popisující vlastnosti robotů a jejich nové aplikace. Manipulační průmyslový robot je automaticky řízený, programovatelný, víceúčelový manipulační stroj s mnoha stupni volnosti, který má manipulační nebo lokomotivní vlastnosti. Tento stroj může být stacionární nebo mobilní.

Kdy se využívá průmyslový robot


Průmyslový robot se používá především ve dvou případech. Za prvé, když je nutné nahradit lidi v práci v utlačujících a nebezpečných pracovních místech. Za druhé, když úkoly dané zaměstnancům převyšují jejich možnosti, pokud jde o rychlost, efektivitu a přesnost. Díky robotizaci je možné optimalizovat zaměstnanost a přesouvat zaměstnance k úkolům, ve kterých se budou cítit lépe a jde o méně fyzicky náročnou práci, ale náročnější na vynalézavost a rozhodování na základě znalostí a zkušeností.
Některé základních využití průmyslového robota:
● Obsluha stroje (nakládka / vykládka) - lisy, obráběcí stroje a obráběcí centra, vstřikovací stroje a další;
● Paletizace různých typů prvků - např. Kartonů a různých obalů, lahví, sáčků nebo hotových detailů,
● Robotické svařování - nejnovější technologie umožňují svařovat prvky z různých materiálů s bezprecedentní přesností. Důležité je, že stále více a více metod umožňuje dosáhnout optimálních výsledků pouze s použitím průmyslového robota.
● Zpracování dřeva, kovu a plastů - průmyslový robot může manipulovat s detailem kolem nástroje nebo po montáži nástroje na rameno sám zpracovat stacionární část. Nejběžnější aplikace robotů pro zpracování jsou broušení, leštění, odhrotování, frézování, vrtání a vrtání.
● Použití lepidel a těsnění - dokonale opakovaná aplikace těsnících hmot nebo lepidel pro detaily, minimalizace závad a vysoká kvalita detailů;
● Malování - pohyb člověka od práce v nepříznivých podmínkách a současně zlepšování kvality malby, stejně jako možné materiální úspory. V případě hořlavých nátěrových hmot a laků je však nutné použít robota určeného pro práci s výbušnými výpary - tito roboti se vyznačují řadou ochranných opatření, zejména z hlediska vnitřní bezpečnosti a těsnosti těla paže.

Kde průmyslového robota pořídit


Potřebujete-li průmyslového robota, můžete se obrátit na českého výrobce, společnost Zlín Robotics. Tento autorizovaný distributor robotických technologií vám pomůže do puntíku splnit vaše přání a požadavky. Využívat můžete díky ním například průmyslová robotická pracoviště v podobě robotických buněk, které zvládnou i ty nejnáročnější aplikace.